20 MART DÜNYA AĞIZ SAĞLIĞI GÜNÜ

Bilindiği gibi  2011 yılında, 'Bulaşıcı Olmayan Hastalıkları' (Non-communicable Diseases) konu alan Birleşmiş Milletler Deklarasyonunda ağız sağlığının, ölümcül kronik hastalıklar ile aynı risk faktörlerini paylaştığı ve dünya nüfusunun gelecek yıllarda karşılaşacağı zorlukları gidermek için kullanılacak ortak bir yaklaşımın gerekliliği belirtilmiştir. 20 Mart 2013’de Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI), ağız ve diş hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak ve kişilerin, ailelerin, toplumların ve hükumetlerin dikkatini ağız sağlığına çekmek amacıyla, 20 Mart gününü Dünya Ağız Sağlığı Günü’ olarak kabul etmiştir.

FDI her yıl düzenlediği kampanyalarla dünya genelinde insanların; ağız sağlıklarının değerini bilerek, ona gereken özeni göstermelerini ve ağız sağlıklarını korumak için doğru kararları vermelerini amaçlamaktadır.

Bu yıl maalesef 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizde yaşanan deprem felaketi sonucu kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeyken, felaketin yarattığı korkunç psikolojik ve fiziki yıkımın şoku içinde  20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü’nü kutluyoruz.

Birliğimizin ve Odalarımızın organizasyonunda deprem bölgesindeki zor koşullara rağmen  bölge halkına ağız ve diş sağlığı hizmeti vermeye çalışan gönüllü meslektaşlarımıza buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Halkımızın ağız-diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesi yönünde var gücüyle çalışan tüm meslektaşlarımızın ‘20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü’nü  6 Şubat  depremlerinin  yarattığı büyük matem ve hüzün dolu karanlık gölgesi altında  kutluyor,  ülke olarak yaşadığımız acıları unutmadan ama geleceğe umutla bakacağımız güzel ve sağlıklı günlerde buluşmayı temenni ediyoruz.

Türk Dişhekimleri Birliği

20 Mart Dünya Ağız Sağlığı Günü  Basın Açıklaması için tıklayınız…

Ağzınızla Gurur Duyun’ Posterlerine ulaşmak için tıklayınız.

20.03.2023


Bu içerik 534 kez okundu.

DİĞER DUYURULAR