BAĞIŞLANAN HER KAN KURTARILAN ÜÇ CAN

BAĞIŞLANAN HER KAN KURTARILAN ÜÇ CAN

152 yıllık köklü tarihi, bilgi birikimi, deneyimleri ile halk sağlığının korunmasıyla yakından ilgilenen Türk Kızılay’ının bu alanda yürütmekte olduğu önemli faaliyetlerden bir tanesi de Kan Hizmetleridir. Bu tarihi birikim ve sosyal sorumluluk bilinci doğrultusunda çalışmalarını yürüten Türk Kızılay; ülkemizin sağlık ve sosyal alandaki problemlerinden biri olan, Güvenli Kan Temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen "Ulusal Güvenli Kan Temini Programı"nı Sağlık Bakanlığı’nın adına ve denetiminde 2005 senesinden bu güne kadar başarı ile yürütmektedir. Program kapsamında; gönüllü, düzenli, bilinçli ve karşılık beklemeyen bağışçılardan elde edilen kanların bölge kan merkezlerine taşınması burada bileşenlerine ayrılması, testleri yapıldıktan sonra etiketlenip bölgesindeki kan kullanan hastanelere talep ettikleri kritik kan stok seviyelerini takip ederek dağıtım görevini Türk Kızılay gerçekleştirmektedir. hastanelere kurduğu online sistemler ile hastanelerin kan stoklarını takip ederek, ihtiyaç anında kanın zaman kaybetmeden kullanılabilmesini sağlamaktadır. Türk Kızılay “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” kapsamında 18 Bölge Kan Merkezi ve Bölge Kan Merkezlerine bağlı 68 Kan Bağışı Merkezi ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Ege Bölge Kan Merkezimize bağlı; İzmir, Aydın, Manisa illerimizde dört Kan Bağışı Merkezlerimiz bulunmaktadır.

  • İzmir Kan Bağışı Merkezi
  • Aydın Kan Bağışı Merkezi
  • Manisa Kan Bağışı Merkezi
  • Ödemiş Kan Bağışı Merkezi

Kan Bağışı Merkezlerimiz tarafından toplanan kanlar, uygun koşullarda Ege Bölge Kan Merkezine ulaştırılır. Kanlara; kan yoluyla bulaşan HIV/AİDS, Hepatit-B, Hepatit-C, Sifiliz (Frengi) tarama testleri ve kan grubu tespiti yapılmakta ve bileşenlerine ayrılarak üç ürün elde edilmektedir. Hastanelerin talepleri doğrultusunda uygun ısı şartlarında bizzat araçlarımız tarafından hastane transfüzyon merkezlerine teslim edilmektedir. Böylece hasta ve hasta yakınlarının kan arama, bulma ve taşıma konusundaki mağduriyetini giderilmekteyiz.

           Sorumluluk sahamızda 94 kan kullanan hastane bulunmakta olup, 92 hastanenin transfüzyon merkezinin kan ihtiyacının tümü tarafımızca karşılanmaktadır. Bölgemizde her kan grubundan yeterli kan stokunun olması ve 365 gün kan ihtiyacının karşılanabilmesi için yıllık 330.000 ünite kan bağışına ihtiyaç olup, 2019 yılında 292.889 ünite kan bağışı toplanmıştır. Yeterli kan bağışının toplanamaması nedeniyle, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin kan ihtiyacının tamamı tarafımızca karşılanamamaktadır. Bu hastanelerde tedavi gören hasta ve hasta yakınları halen kan aramaya devam etmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinin de kan ihtiyacının tamamını karşılayarak, bölgesinin kan ihtiyacının tamamını karşılayan ilk Bölge Kan Merkezi olmak için çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Böylece Ege Bölgesinde hiçbir hasta ve hasta yakını kan aramayacak ve tüm kan ihtiyacı gönüllü, düzenli ve bilinçli bağışçılardan alınan kanlar ile karşılanmış olacaktır.

Türk Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi olarak çalışmalarımıza verdiğiniz destek için tüm hasta ve hasta yakınları adına teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

TANITIM YAZISI  İÇİN TIKLAYINIZ

 

06.05.2021


Bu içerik 404 kez okundu.

DİĞER DUYURULAR